Czym jest geometria kół? Jak ją prawidłowo ustawić? Dowiesz się z naszego filmu! – Skodex Blog
Menu

Czym jest geometria kół? Jak ją prawidłowo ustawić? Dowiesz się z naszego filmu!

W dzisiejszym wpisie odsłaniamy tajniki naszego salonu, a właściwie serwisu – przedstawiamy jedną z najnowocześniejszych maszyn do pomiaru geometrii kół HUNTER Hawk Eye ELITE – 3D.

Na początek warto wspomnieć o tym, czym w ogóle jest geometria kół i co jej zawdzięczamy. Geometria to zestaw parametrów, które definiują położenie i ruch koła podczas jazdy (zbieżność, kąt nachylenia kół, kąt pochylenia sworznia zwrotnicy oraz kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy). Innymi słowy, geometria określa ustawienie kół w aucie względem podłoża.

Co zapewnia geometria kół?

Prawidłowo ustawiona geometria znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy oraz eliminuje nierównomierne zużycie ogumienia. A to z kolei wpływa na stopień przyczepności auta. Asymetryczne starcie opon może spowodować nadsterowność lub podsterowność, które występują szczególnie podczas jazdy na zakrętach na śliskich nawierzchniach. Nieprawidłowa geometria może spowodować również usterki w układzie kierowniczym i zawieszeniu. Więcej o zaletach geometrii kół usłyszycie w naszym filmie.

Jak rozpozna nieprawidłową geometrię kół?

    • Najwyraźniejszym znakiem jest trudność prowadzenia pojazdu w prostej linii. Jeśli czujemy, że podczas jazdy ściąga nas na boki i konieczne jest stawianie oporu kierownicą, mamy niemal stuprocentową pewność, że nasze auto ma źle ustawioną geometrię kół.

 

    • Kolejną oznaką są problemy związane z hamowaniem. Nieprawidłowo ustawione parametry geometrii kół znacznie wydłużają drogę hamowania.

 

    • Wyraźnym ostrzeżeniem jest również uczucie zbytniej „lekkości” lub „sztywności” układu kierowniczego podczas jazdy.

 

    • Najbardziej zauważalną oznaką złej geometrii jest jak już wspominaliśmy, nierównomierne zużycie ogumienia, a także większe spalanie.

 

Jak ustawić prawidłową geometrię zawieszenia?

Najlepiej udając się do autoryzowanego serwisu wyspecjalizowanego w tego typu diagnostyce. Jedno jest pewne, nie można zrobić tego na własną rękę.

Jak często ustawiać geometrię kół?

Zaleca się kontrolę geometrii po każdej zmianie opon, czyli praktycznie co sezon. Większą częstotliwość kontroli rekomenduje się po naprawie zawieszenia, układu kierowniczego oraz każdej powypadkowej usterce. Stan geometrii pojazdu powinniśmy również sprawdzić jeśli zaniepokoi nas któryś z opisanych wyżej symptomów.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl