Klimatyzacja w aucie – co warto wiedzieć, jak o nią dbać? – Skodex Blog
Menu

Klimatyzacja w aucie – co warto wiedzieć, jak o nią dbać?

Z klimatyzacji warto regularnie korzystać, nie tylko podczas ciepłych dni. Aby przynosiła ona pożytek, należy regularnie ją serwisować oraz pamiętać o przeglądach. Jeśli to zignorujemy, zamiast przyjemnego chłodu klimatyzacja może nas znienacka potraktować gorącym powietrzem.

Niekorzystanie z klimatyzacji przez okres zimniejszych miesięcy w połączeniu z jesienno-zimową wilgocią prócz awarii systemu chłodzącego może skończyć się również powstawaniem całej masy bakterii i grzybów, które mają idealne warunki do rozwoju wewnątrz nawiewu.

Reaguj na wszystkie nieoczekiwane dźwięki

Dobrze jest również być wyczulonym na dźwięki płynące z klimatyzacji, ponieważ często mogą one być oznaką usterek. Głośne buczenie kompresora zdecydowanie jest złym symptomem, na który należy szybko zareagować – jeśli kompresor nie jest uszkodzony, można go zregenerować. Syczenie z kolei oznacza niski poziom czynnika – w tej sytuacji również dobrze jest w miarę szybko uzupełnić jego brak. Uwaga: przerywane syczenie może sugerować, że czynnika jest… za dużo!

Regularnie wymieniaj filtry

Warto zrobić dokładny przegląd układu chłodzącego z wymianą wszystkich filtrów, odgrzybianiem oraz uzupełnieniem czynnika chłodzącego – dzięki temu będziemy mieli pewność, że w gorące dni z nawiewów popłynie przyjemny chłodek. Część z tych rzeczy możemy zlecić specjalistom, natomiast niektóre czynności jesteśmy w stanie zrobić sami we własnym garażu.

Sami jesteśmy w stanie oczyścić klimatyzację z bakterii, czy to za pomocą specjalnej pianki aplikowanej do nawiewów (koszt ok. 35 zł), czy poprzez ozonowanie. Druga z metod jest zdecydowanie droższa – generator ozonu na aukcjach internetowych kosztuje ok. 230 zł – jednak unikamy w ten sposób stosowania preparatów chemicznych.

Raz do roku rób przegląd

Przynajmniej raz w roku należy wymienić wszystkie filtry układu chłodzącego, sprawdzić poziom oleju w sprężarce, uzupełnić czynnik chłodzący, a także sprawdzić, czy wszystkie elementy działają w poprawny sposób. Koszt takiego przeglądu może się różnić w zależności od serwisu, jednak jest to inwestycja w nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie.

Mimo że ciepłych dni będzie już coraz mniej, pamiętajmy o przeglądzie klimatyzacji – w te chłodniejsze miesiące sprawny układ nawiewów również będzie nam zdecydowanie potrzebny.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl