Aktualności: Mountiaq – samochód studencki 2019 – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Aktualności: Mountiaq – samochód studencki 2019

6 kobiet, 29 mężczyzn i 2000 godzin pracy. W Mladá Boleslav, w domu Škody, zespół uczniów właśnie zbudował wyjątkowy samochód. Poznajcie Mountiaqa, szóste auto studenckie.

Jak to się zaczęło?

W 2014 r. Škoda ogłosiła projekt „Azubi Car”. W jego ramach uczniowie z Mladá Boleslav mieli zaprojektować i zbudować wymarzony przez siebie samochód. Jego rezultatem był kabriolet Citijet. Odtąd wszystko potoczyło się bardzo szybko i co roku uczniowie budowali nowe modele aut. W 2015 r. stworzyli odważnego i zabawnego Funstara, następnie stylowy Atero, a już rok później wzorowany na Citigo Element. W ubiegłym roku spod ich rąk  wyszedł ognisty kabriolet Sunroq, którego koncepcja była oparta na Karoqu. W 2019 r. przyszedł czas na spektakularnego dwudrzwiowego pickupa.

Jaki jest Mountiaq?

Mountiaq to już szósty samochód uczniowski, zbudowany przez utalentowanych praktykantów domu Škody, odbywających szkolenie zawodowe. Oznaczenie tegorocznego modelu ma się kojarzyć z przygodą i terenową jazdą. Stąd nazwa, przywołująca popularnego Kodiaqa. Inspiracją dla nich był zatem SUV, auto solidne, silne i wszechstronne, którego design zachwyca dynamizmem i wdziękiem. Poprzeczka postawiona była wysoko.

Samochód miał się wyróżnić na tle dotychczasowych modeli Azubi, dlatego też uczniowie zdecydowali się zbudować solidną ciężarówkę i osiągnęli zupełnie nową jakość. Mountiaq doskonale połączył charakterystyczną dla pickupów użyteczność z nowoczesnym stylem życia. Ma rozbudzać chęć przygody przeżywanej poza miastem, na nieutwardzonych drogach.

W stosunku do Kodiaqa, Mountiaq ma wzmocnione nadwozie. Uczniowie musieli przemyśleć zdjęcie dachu i zaprojektować tylny panel. Aby zapewnić kierowcy najwyższy komfort podczas jazdy w terenie zwiększyli prześwit w stosunku do Kodiaqa Scouta o około dziesięć centymetró. Udało im się to osiągnąć dzięki zastosowaniu 17-calowych kół Rockstar II i opon o wyjątkowo głębokim bieżniku. Pod maską zamontowali mocny silnik 2.0 TSI (190 KM). Skrócili ponadto i poszerzyli drzwi kierowcy i pasażera. Opracowali specjalne mocowanie wciągarki z przodu samochodu, które podołają nawet potężnym obciążeniom. Jednym z największych wyzwań była integracja w pełni funkcjonalnej klapy tylnej na końcu skrzyni ładunkowej. Uczniowie jednak doskonale sobie z nim poradzili.

W rezultacie Mountiaq przyciąga uwagę swoim spektakularnym nadwoziem i frontem z wyciągarką i hakiem. Jest zarazem solidny i nowoczesny. Młodzi konstruktorzy opracowali dla niego lakier Orange Sunset, który doskonale dopełnia wygląd auta i współgra z elementami zewnętrza i czarnej skóry wewnątrz. Uczniowie zadbali o każdy detal i dodali nieoczywiste gadżety, jak podświetlana osłona chłodnicy. Skorzystali także z najnowszego trendu w rodzinie Škody, zapoczątkowanego przez Scalę i zamiast loga na tylnej sklepie umieścili nazwę marki.

Jak przebiegały prace?

Zespół rozpoczął od szkiców, które stały się podstawą dla ostatecznej wersji modelu. W tym roku głównym projektantem był Olivier Stefani, który wspierał uczniów na tym etapie. Następnie projekt został przekazany zarządowi Škody, a po uzyskaniu jego aprobaty uczniowie mogli zacząć wprowadzać swą wizję w życie. Nad realizacją wersji koncepcyjnej pracował 35-osobowy zespół, w tym mechanicy samochodowi, elektrycy, lakiernicy i logistycy. To dzięki współpracy ich wszystkich udało się dopiąć wszystko na ostatni guzik.

Uczniowie biorący udział w tegorocznej edycji projektu „Azubi Car” pracowali ciężko przez 8 miesięcy, ale efekt jest powalający. Szkoła Zawodowa Škody ma ponad 90 lat tradycji i od 2014 r. stawia na młodych. Dzięki niej wielu utalentowanych uczniów po zakończeniu szkolenia może rozpocząć pracę w Mladá Boleslav. To oni będą budować samochody przyszłości.

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl