Samochodem do… fabryki i muzeum Škody – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Samochodem do… fabryki i muzeum Škody

Podróż za naszą południową granicę nie jest najpopularniejszym wakacyjnym wyborem, ale to właśnie te nieoczywiste destynacje potrafią pozytywnie zaskoczyć. Tym bardziej, że Polacy cenią czeską kuchnię, trunki i samochody. Entuzjaści tych ostatnich powinni koniecznie odwiedzić miasto Mladá Boleslav, gdzie zlokalizowane są fabryka i muzeum najpopularniejszej czeskiej marki.

Opowieść o dwóch Václavach

Muzeum Škody to żywa historia, która swoje początki ma w XIX w. To właśnie wtedy dwóch Václavów, mechanik Laurin i księgowy Klement, założyli w Mladá Boleslav wspólną firmę, zajmującą się naprawą i produkcją rowerów Slavia. Z czasem zaczęli oni produkować motocykle i samochody pod nazwą Voiturette. Jednak w latach 20. XX  w. zakłady Laurin & Klement zniszczył pożar, dlatego wspólnicy zaczęli szukać strategicznego partnera. W rezultacie połączyli się z założonymi w 1859 r. w Pilźnie zakładami Škody. Tu rozpoczyna się opowiadana przez muzeum historia marki, która w 1926 r. pokazała podczas międzynarodowej wystawy samochodowej w Pradze pierwsze auto. Wyjechało ono właśnie z fabryki w Mladá Boleslav i dumnie nosiło znaczek Indianina w pióropuszu.

 

 

Żywe muzeum

Muzeum ożywia historię marki w byłym kompleksie fabrycznym, w którym dawniej powstawały silniki. Na niepozornej powierzchni prawie 1,8 m2 prezentowane są eksponaty podzielone tematycznie na 3 segmenty: Ewolucję, Tradycję i Precyzję. Znajdziemy tu wszystkie flagowe pojazdy Škody: od rowerów, przez automobile z kierownicą po lewej stronie, pochodzące z czasów, gdy w Czechach obowiązywał ruch lewostronny. W oddzielnym budynku, tzw. depozytorium, zobaczymy prototypy, auta sportowe, a nawet „aktorkę” z czeskiego horroru „Upíór z Feratu” – tankującą ludzką krew w Škodę 110 Super Sport typ 727. Zaletą muzeum jest to, że wciąż żyje, ponieważ nieustannie trafiają do niego modele produkowane współcześnie, w tym także egzemplarze koncepcyjne. Muzeum Škody oferuje zwiedzanie indywidualne, dla dzieci, niewidomych i z przewodnikiem. Wizytę można zaplanować na każdy dzień tygodnia (poza dniami świątecznymi) w godzinach od 9:00 do 17:00. Adres: tř. (al.) Václava Klementa 294, 293-60 Mladá Boleslav.

 

 

Nowoczesna fabryka

Zwiedzanie warto rozszerzyć o wizytę w halach produkcyjnych Škody, bo to w nich dzieje się cała magia. Zajmują one ogromny obszar, dlatego warunkiem odwiedzin w zakładzie jest własny środek lokomocji z miejscem dla przewodnika. Po przyodzianiu żółtych kamizelek i okularów ochronnych można rozpoczynać niezwykłą przygodę. Fabryka w Mladá Boleslav rozmiarami przypomina małe miasto. Będziemy mieć okazję, by zwiedzić nowoczesne budynki z przeszklonymi elewacjami, które wyglądem przypominają raczej salon samochodowy. Możemy być świadkami narodzin popularnych modeli marki: Fabii, Rapida i Octavii, a także Seata Toledo, których łącznie powstaje dziennie około 2,4 tys. sztuk. Wycieczkę po fabryce trzeba wcześniej ustalać telefonicznie lub mailowo. Wizyta w dwóch wydziałach produkcyjnych zajmuje standardowo 1,5 godziny.

 

 

Niepowtarzalna przygoda

Fabryka Škody to jeden z trzech największych pracodawców w Czechach. Powstają w niej najbardziej znane czeskie produkty eksportowe. W samym sercu marki w Mladá Boleslav znajduje się także muzeum dokumentujące fascynującą historię Škody. Jeśli zastanawiacie się zatem dokąd wybrać się podczas urlopu lub weekendowego wyjazdu, koniecznie odwiedźcie fabrykę i muzeum Škody. To jedyne takie miejsce na świecie, które dla fanów motoryzacji jest prawdziwym rajem.

 

 

Cennik

  • zwiedzanie muzeum: 70 Kč / 35 Kč*
  • zwiedzanie muzeum z czeskim przewodnikiem: 100 Kč / 50 Kč*
  • zwiedzenie muzeum z obcojęzycznym przewodnikiem: 130 Kč / 65 Kč*
  • zwiedzanie muzeum i fabryki z czeskim przewodnikiem: 140 Kč / 70 Kč*
  • zwiedzanie muzeum i fabryki z obcojęzycznym przewodnikiem: 200 Kč / 100 Kč*
  • bilet rodzinny: 175

*zniżka dla dzieci, studentów i seniorów powyżej 65 lat

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl