Najlepsze praktyki motoryzacyjne – Skodex Blog
Menu

Najlepsze praktyki motoryzacyjne

Niezależnie od doświadczenia oraz liczby przejechanych przez Ciebie kilometrów zawsze pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku oraz o ograniczonym zaufaniu na drodze. Pamiętajmy, że w trakcie jazdy to głównie my decydujemy o wielu istotnych czynnikach, które sprawiają, że poruszamy się w sposób bezpieczny lub nie. Od nas zależy, jak będzie kształtowało się bezpieczeństwo na drodze. Łamane przez niektórych zakazy świadczą o braku kultury i wyobraźni.

Zmęczenie i stres

Jedną z podstawowych czynności, mającą wpływ na nasze bezpieczeństwo jest zapobieganie nadmiernemu zmęczeniu oraz zmniejszanie stresu. Znużenie jest naturalną konsekwencją każdej, szczególnie dłuższej jazdy. Skrajna forma zmęczenia, która jest następstwem zbyt długiego skupienia na drodze i braku snu może skutkować zmniejszeniem efektywności, obniżeniem sprawności psychofizycznej lub uczuciem senności. Zagraża to bezpieczeństwu jazdy i może stać się przyczyną wypadku. Czujność zmęczonego kierowcy bardzo spada, a czas jego reakcji ulega wydłużeniu. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale również stres jest powszechnym zjawiskiem występującym podczas jazdy. Reakcja stresowa rośnie u osób kierujących autem w niekorzystnych warunkach lub gdy działają pod presją czasu. Ze względów bezpieczeństwa wskazane jest robienie przerw w trakcie dłuższej podróży. Zatrzymuj się na 10 minut co dwie/trzy godziny oraz pamiętaj, żeby przed dłuższą podróżą dobrze wypocząć.

Telefon komórkowy

Kolejną istotną kwestią jest zakaz używania telefonu komórkowego podczas jazdy. Niestety wciąż brakuje statystyk mówiących o tym, do ilu wypadków dochodzi na skutek prowadzenia auta przez kierowców korzystajacych z komórek. Mimo to, policja podkreśla, że taka praktyka stwarza niepotrzebne niebezpieczeństwo dla nas samych i innych uczestników ruchu. Jest to jedna z bardziej rozpraszających czynności za kierownicą. Każda sekunda Twojej nieuwagi może być tragiczna w skutkach. Niestety prawie 80% kierowców w Polsce używa podczas jazdy telefonu komórkowego. Pamiętaj, że nawigację możesz ustawić wcześniej, a jeżeli musisz z kimś porozmawiać, skorzystaj z zestawu głośnomówiącego lub zatrzymaj się. 

Prędkość

Nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną tragicznych wypadków na drogach. Zgodnie z art. 19 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym: „kierujący jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad swoim pojazdem z uwzględnieniem wszystkich warunków w jakich ruch się odbywa. Zobligowany jest również jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym uczestnikom drogi”. Niebezpieczne jest nie tylko przekraczanie prędkości, ale również zbyt wolna jazda. Istnieje prosta zasada, którą każdy powinien znać: im wolniej jedziesz, tym bardziej musisz pamiętać o zasadzie ruchu prawostronnego – tak nakazuje kodeks drogowy, ale również logika i zdrowy rozsądek. Przy dostosowaniu prędkości jazdy każdy kierowca powinien wziąć pod uwagę takie czynniki jak własne predyspozycje psychofizyczne oraz doświadczenie w kierowaniu pojazdem.

Warunki atmosferyczne

Warunki pogodowe na drodze potrafią ulec zmianie bardzo szybko. Bywają dużym utrudnieniem dla kierowców i niosą za sobą niebezpieczeństwo. Śliska (oblodzona) nawierzchnia zmniejsza przyczepność pojazdu do podłoża i wydłuża drogę hamowania szczególnie zimą. Przeszkodą może być także zmniejszona przejrzystość powietrza spowodowana mgłą czy opadami. W takich właśnie warunkach należy zachować wyjątkową ostrożność i przede wszystkim rozwagę. Wykonywanie manewrów takich jak wyprzedzanie, wymijanie czy wchodzenie w zakręt może skończyć się tragicznie. Najważniejsza zasada, którą powinni kierować się wszyscy kierowcy brzmi: dostosuj swój styl jazdy do warunków panujących na drodze.

Sprawdź auto

Twój samochód musi być niezawodny, dlatego, zanim wyruszysz w daleką podróż lub tylko z domu do pracy, musisz mieć pewność, że wszystko w Twoim aucie jest w należytym porządku. Sprawnie działający układ hamulcowy jest podstawą bezpieczeństwa – należy skontrolować stan klocków hamulcowych, tarcz, a także wężyków, przez które przepływa płyn hamulcowy. Istotne są również dobrze funkcjonujące amortyzatory oraz całe zawieszenie. Konieczne jest sprawdzenie płynów eksploatacyjnych oraz kontrola wtryskiwaczy w pojeździe. Dokonuj również systematycznych przeglądów opon i ciśnienia powietrza. 

Stan bezpieczeństwa na polskich drogach w ciągu ostatnich dziesięciu lat uległ nieznacznej poprawie – liczba śmiertelnych ofiar wypadków spadła o około 40%, natomiast liczba osób rannych o około 30%. Niewątpliwie jest to spowodowane szeregiem działań podejmowanych przez różne organizacje w zakresie edukacji kierowców, zwalczania złych praktyk oraz poprawy infrastruktury drogowej. Proces poprawy bezpieczeństwa na drogach, zależy jednak w dużej mierze od nas samych. Wszelkie akcje tylko wtedy będą przynosić zamierzone efekty, gdy kierowcy będą skłonni do zmian i wyeliminowania niebezpiecznych zachowań.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl