Samochodem do… Toskania, Włochy – Skodex Blog
Menu

Samochodem do… Toskania, Włochy

Wakacje to dobry powód do tego, by zabrać swoją niezawodną i przestronną Škodę na dłuższy wypad. Tym razem polecamy wycieczkę na północ Włoch, do Toskanii. To obszar na mapie, który trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Obowiązkowe punkty

Podczas podróży do Toskanii trzeba odwiedzić jej serce: Florencję. Ta kolebka włoskiego renesansu przepełniona jest zabytkami najwyższej klasy. Warto zajść do katedry Santa Maria del Fiore i wspiąć się na jej kopułę, do słynnego ratusza – Palazzo Vecchio oraz do Galerii Ufizzi, gdzie eksponowane są dzieła mistrzów włoskiego renesansu. Obowiązkowo trzeba odwiedzić także Sienę oraz Pizę ze słynną krzywą wieżą – dzwonnicą stojącą obok katedry. W Toskanii jest także wiele mniejszych, ale za to bardzo malowniczych miast. Wyjeżdżając z Pizy warto obrać kurs na Volterrę, która zachwyca turystów swoim średniowiecznym wyglądem. Amatorów zabytków nie zawiodą także Pienza z Palazzo Piccolomini, San Gimignano z trzynastoma XVI-wiecznymi wieżami oraz Montalcino, gdzie można skosztować słynnego wina Brunello.

Nie tylko zabytki

Toskanię najlepiej zwiedzać samochodem. Dlaczego? Ponieważ auto daje nam ogromną przewagę. Oprócz obowiązkowych zabytków z wielkich miast możemy poczuć klimat urokliwych miasteczek, winnic i gajów oliwnych. Możemy popróbować wyśmienitych win i wspaniałej włoskiej kuchni. Czyli tego, z czego słynie Toskania! Najpiękniejsze widoki rozciągają się w dolinie Val d’Orcia, leżącej u stóp wygasłego wulkanu Monte Amiata.

Drogi cyprysowe

Toskańskie widoki zaprą dech w piersi każdemu turyście, a toskańskie drogi spełnią marzenia wielu kierowców. Najpiękniejsze z nich są obsadzone szpalerami cyprysów. Niemal 5- kilometrowa Viale dei Cipressi, biegnąca na zachodnim krańcu Toskanii, nosi miano najpiękniejszej drogi cyprysowej. Ponadto entuzjastom zakrętów szczególnie polecamy malowniczą drogę z Monticchiello do Chianciano Terme.

 

Winne drogi

Droga z Florencji do Monteriggioni słynie z tego, że wije się pośród winorośli. Najpiękniejsza jest w sierpniu, kiedy cała przyroda wybucha przepiękną zielenią. Taka podróż to wspaniała przygoda zarówno dla zapalonych kierowców, jak i smakoszy. Na trasie można kupić i popróbować słynnego wina z regionu Chianti.

Dzikie plaże

Na południowo zachodnim krańcu Toskanii znajduje się Półwysep Argentario otoczony Morzami: Liguryjskim i Tyrreńskim. Przecinają go malownicze drogi, z których szczególnie ciekawa to trasa Panoramica. Wiedzie ona niemalże brzegiem lądu, po zboczach i pagórkach. Nie ma tam typowych dla Toskanii gajów oliwnych, alejek cyprysowych i winnic, są za to dzikie plaże, wapienne góry i urokliwe zatoki. To miejsce powinni odwiedzić wszyscy smakosze owoców morza!

Przepisy drogowe

Podczas podróży do Toskanii trzeba zabrać ze sobą dowód tożsamości, prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i ubezpieczenie. Oprócz tych podstawowych dokumentów należy spakować także trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, gaśnicę i odblaskową kamizelkę. By nie wrócić do Polski z mandatem, na autostradach nie wolno przekraczać 130 k/m, a na drogach ekspresowych najczęściej 90 km/h. Warto pamiętać, że w Toskanii czeka na nas wiele wąskich, stromych i do tego szutrowych dróg, na których należy zachować szczególną ostrożność. Nie warto jednak ich omijać, bo to właśnie one prowadzą do najbardziej urokliwych zakątków. Toskańczycy nazywają je białymi drogami i uważają za cenne dziedzictwo narodowe. Podczas podróży do Toskanii można zakosztować la dolce vita w iście rajskim stylu. Życzymy szerokiej drogi! 

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl