Najsłynniejsze rajdy i wyścigi – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Najsłynniejsze rajdy i wyścigi

Dziki ryk silnika, maksymalna prędkość i nowoczesne sportowe samochody. Niepowtarzalna przygoda i potężna dawka adrenaliny. To spełnienie marzeń każdego fana motoryzacji. W ciągu roku na całym świecie nie brakuje rajdów i wyścigów, które potrafią zapewnić rozrywkę najwyższych lotów. Poznajcie najsłynniejsze z nich.

Rajd Dakar

To niezwykle demokratyczna impreza. Może w niej wziąć udział każdy, kto dysponuje wystarczająco dużymi środkami finansowymi. Ścigają się w niej samochody, ciężarówki, motocykle, a nawet quady. Jest to jednocześnie najbardziej morderczy rajd na świecie. Trwa wiele dni i wymaga tak od zawodników, jak samochodów nienagannej kondycji i niezniszczalności, bo na trasie czekają na nich głównie pustynne bezdroża. Pierwsza edycja miała miejsce w 1979 r. Dziś rajd, ze względu na niespokojną sytuację polityczną, odbywa się w Ameryce Południowej.

Rallye Automobile Monte Carlo

Najsłynniejszy i jednocześnie najstarszy na świecie rajd organizowany jest od 1911 r., a jego pierwsza edycja odbyła się z inicjatywy księcia Alberta I. Rozgrywa się na drogach publicznych Monako i Francji, w tym w słynnej dzielnicy kasyn Monte Carlo. Czasem kierowcy muszą zmagać się ekstremalnymi warunkami pogodowymi, tym bardziej, że rajd odbywa się w drugiej połowie stycznia. 

Grand Prix Monaco

Wyścig organizowany jest od 1929 r. Wraz z powstaniem Formula One Championship odbywa się w ramach zawodów F1. W czasie jego trwania ulice Monaco zmieniają się w tor wyścigowy pełen ostrych i ciasnych zakrętów oraz wzniesień. Na trasie znajduje się nawet jeden tunel. Ten słynny wyścig to najlepszy test dla kierowcy, bowiem w jego trakcie trzeba zmieniać bieg średnio co dwie sekundy, a kierowcy nieustannie pokonują bardzo ciasne zakręty oraz szykany – nawet jeden drobny błąd może zakończyć się zderzeniem z bandą. 

24 Heures du Mans

24 Heures du Mans zyskał miano jednego z najtrudniejszych wyścigów. Organizowany jest od 1923 r. w malowniczym miasteczku Le Mans we Francji, a długość toru wynosi ponad 13,5 tys. m. Zasady wyścigu są proste: wygrywa ten, kto w ciągu jednej doby wykona największą liczbę okrążeń. W jego trakcie rozwijane są zawrotne prędkości (rekord: 405 km/h) i nierzadko dochodzi do tragicznych wypadków. Zarówno przez producentów sportowych aut, jak i przez zawodników, wyścig uznawany jest za najbardziej prestiżowy.

Indianapolis 500

To najsłynniejszy amerykański wyścig, który odbywa się nieprzerwanie od 1911 r. w ostatnią niedzielę maja. Jego pierwsza edycja była odpowiedzią na motoryzacyjne imprezy w Monaco. Nazwa nawiązuje do miejsca, w którym odbywa się wyścig oraz do dystansu 500 mil (805 km), czyli 200 okrążeniom areny Indianapolis Motor Speedway. Zawody słyną z zawrotnych prędkości, które utrzymują się średnio na poziomie 300 km/h (rekord: 382 km/h). Zwycięzca otrzymuje zamiast szampana butelkę mleka. 

Nasza „Barbórka”

Tradycja rajdów i wyścigów samochodowych sięga XIX w. To właśnie wtedy odbył się pierwszy rajd w historii – Paryż-Rouen (1894 r.). W naszym kraju rajdy także mają długą tradycję. W 1921 miał miejsce Rajd Polski – druga najstarsza impreza tego typu na świecie. Od lat 60. XX w. do dziś odbywa się u nas słynny rajd „Barbórka”, który zaczyna się z początkiem grudnia i jest symbolicznym zakończeniem sezonu sportów motorowych w Polsce. 

Historia wyścigów i rajdów samochodowych jest niezwykle bogata w emocjonujące momenty i zarazem tragiczne wypadki. To historia niesamowitych, nowoczesnych samochodów oraz odważnych, a czasem i szalonych ludzi. Najsłynniejsze wyścigi i rajdy samochodowe są jednocześnie tymi najniebezpieczniejszymi, najtrudniejszymi i najciekawszymi.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl