Najciekawsze filmy drogi – Skodex Blog
Menu

Najciekawsze filmy drogi

Podróże odbywamy w różnych celach. Dążymy ku czemuś, poszukujemy, uciekamy… Nie inaczej robią bohaterowie kina. Motywem przewodnim wielu filmów jest droga, będąca często metaforą podróży w głąb siebie. „Road movie” to gatunek różnorodny, święcący triumfy przede wszystkim wśród amerykańskiej publiczności. Oto najciekawsze filmy, w których osią fabuły jest podróż.

1969 – Easy rider

Od tego filmu zaczęło się kino drogi. „Swobodny jeździec”, bo tak na język polski zostało przetłumaczone zostało dzieło Dennisa Hoppera, to amerykański klasyk gatunku. Film opowiada o dwóch kalifornijskich motocyklistach. Wayatt (zwany „Kapitanem Ameryką”) i Billy podróżują przez południowe stany USA, z Los Angeles do Nowego Orleanu. Bohaterowie podczas podróży cieszą się cielesnymi przyjemnościami i „łatwym życiem” (stąd nazwa filmu: easy ride). Dowodem tego jest jedna z najsłynniejszych filmowych scen, w której bohaterowie wraz z dwiema prostytutkami przeżywają narkotykowy „odlot” na nowoorleańskich cmentarzu. Ta sielankowa podróż niestety nie kończy się dla nich szczęśliwie.

1971 – Vanishing point

Zrealizowany na początku lat 70. XX film Richarda C. Serafina to apoteoza bezkresu i wolności. Głównym bohaterem „Znikającego punktu” jest były kierowca rajdowy o swojsko brzmiącym nazwisku – Kowalski. Ma on przewieźć sportowe auto z Kolorado do Kalifornii. Okazuje się jednak, że ma na to jedynie 15 godzin. Pierwszoplanową rolę gra także samochód – kultowy  Dodge Chellenger R/T z 1970 r. Jeśli w momencie rozbicia auta o dwa buldożery któremuś z fanów marki zakręci się łezka w oku…to spokojnie. W scenie tej wykorzystano karoserię Chevroleta Camaro z 1967 r., którą wcześniej odpowiednio przygotowano.  

1988 – Rain Man

To obsypany aż czterema Oscarami film w reżyserii Barry’ego Levinsona. Karierowicz z kłopotami finansowymi, Charlie, po śmierci ojca dowiaduje się z testamentu, że ma brata. Ten zaś znajduje się w ekskluzywnym domu opieki, ponieważ jest autystycznym sawantem. Charlie wyrusza więc w drogę, by poznać o 20 lat starszego Raymonda. Następnie porywa go i zabiera w podróż po USA. Początkowo jednak nie czuje więzi z bratem, nieustannie go obraża i wyzywa. Wraz z kolejnymi przebytymi kilometrami bohaterowie przechodzą jednak wewnętrzną przemianę. 

1991 – Thelma and Louise

Thelma i Louise postanawiają oderwać się od nudy prowincjonalnego życia i codziennych problemów. Pakują walizki i wsiadają do błękitnego Forda Thunderbirda z 1966. Wyjeżdżają w podróż, która w założeniu ma być jedynie wakacyjnym wypadem w góry. Weekendowa wycieczka szybko jednak zamienia się w desperacką ucieczkę. Reżyser Ridley Scott produkcją „Thelma and Luise” zrewolucjonizował klasykę filmu drogi, obsadzając w rolach głównych kobiety. Okazało się to dobrym krokiem, ponieważ film dostał Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. 

2013 – Nebraska

Na koniec przykład niezależnego i kameralnego kina drogi w reżyserii Alexandra Payne’a. Klimatycznemu czarno-białemu obrazowi wtóruje przyjemna ścieżka dźwiękowa, autorstwa Marka Ortona. Głównymi bohaterami filmu są ojciec i syn. Ten pierwszy to podstarzały entuzjasta napojów wysokoprocentowych, Woody. Dowiaduje się, że wygrał na loterii milion dolarów, musi jednak odebrać pieniądze w Nebrasce. Czeka go więc długa podróż, w którą wyrusza ze sceptycznie nastawionym do całej sprawy synem Davidem. Przemierzają drogę po niespiesznej i małomiasteczkowej Ameryce, drogę wypełnioną trudnymi relacjami międzyludzkimi, poczuciem winy, ale i odkupieniem.

Tradycja kina drogi rozpoczyna się od kultowego „Swobodnego jeźdźca. Od lat 60. XX w. powstało wiele filmów w różny sposób nawiązujących do motywu podróży. Jedne z nich porywają widza, inne nudzą, jednak powyższe propozycje to jedne z najciekawszych pozycji tego typu. Część z nich nazwać można wręcz kultowymi i to nie tylko w swoim gatunku. Filmy te odcisnęły swoje piętno na światowej kinematografii, dlatego tym, którzy jeszcze ich nie widzieli, polecamy nadrobić to jak najszybciej. 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl